Vďačnosť

Je pre nás vďačnosť dôležitá? Určite áno. Vnímam ju ako spôsob, ktorý ma blahodarný vplyv na vzťahy ľudí a na zvyšovanie vlastnej sebahodnoty, zlepšovanie kvality nášho bytia a zdravia. Vďačnosť nás upozorňuje na to, čoho máme dostatok (cítime sa bohatý) a nie nedostatok.

Ak túžime po zmene a množstve materiálnych vecí, častokrát sa stane, že ich získame, ale naše vnútro zostane neuspokojené. Vtedy si uvedomíme, že šťastie neprichádza z vonku, ale je priamo závislé na našom vnútornom vnímaní.

Ak máte záujem zmeniť svoje vnímanie, je tu možnosť byť vďačný za každú drobnosť v našom živote, nebrať všetko automaticky. Väčšina ľudí žije v zrýchlenom, uponáhľanom a zautomatizovanom svete. Tým že vnímame každú vec osobitne, každého človeka ako dar, tak si uvedomujeme tú bohatosť, ktorá nás obklopuje.

Ako začať?

Napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďačný. Denne tento zoznam obohacujte o nové veci, udalosti, možnosti, či ľudí. Koľko ľudí stojí za našou vďačnosťou? Uvedomili ste si to niekedy? Poďakovali ste svojim rodičom za to, že vás priviedli na tento svet? Vnímate kto všetko stojí za tým, že máme chlieb na stole, že nám tečie voda z kohútika, svieti svetlo či to, že máme teplo v našom domove?

Začať s vďačnosťou je vhodné hneď ráno. Poďakovať sa za dobrý spánok v mäkkej posteli či obľúbenému vankúšu, za slnečné ráno alebo za sneh, ktorý v noci napadne (mne vždy snehová nádielka spraví radosť, teším sa ako malé dieťa)… byť vďačný za spev vtáčikov, za možnosti, ktoré nás dnes čakajú…. Vďačnosť je nutné precítiť, aby sme naozaj vnímali aký sme ako človek bohatý.

Počas dňa poďakovať minimálne 10 krát za všetky „samozrejmosti“. Je dobré začať ďakovať veciam, neskôr, keď už budeme zautomatizovanú vďačnosť veciam, začnime prejavovať vďačnosť najbližším ľuďom. Nie je to o tom, byť vďačný za niekoho (ďakujem, že si), ale konkrétne prejaviť vďačnosť za niečo, čo pre nás druhý človek robí (ďakujem, že si ma dnes vypočul a pochopil). Ak nás niekto hnevá, vnútorne sa stíšime a hľadáme, čo je za tým našim hnevom. Ak na to prídeme, prejavíme vďačnosť človeku, ktorý nám tento problém zrkadlí. Našou vďačnosťou vieme energeticky ovplyvňovať, čo sa okolo nás deje a hlavne ako. Je to zákon príťažlivosti.

Moje zápisky do denníka

Počas dňa je dobré zapisovať si pozitívne skúsenosti zo dňa. Ráno si naplánujme, čo chceme vďačnosťou dosiahnuť a dáme si nejaký zámer. Večer vieme zhodnotiť, čo som docielil – stačí napísať aspoň 3 veci, za ktoré som vďačný.

Ako pomocník nám môže slúžiť zápisník, vlastnoručne vyrobený diár, či knižka 101 dní vďačnosti. Pri večernom stíšení si „vyčistime“ hlavu tým, čo nás ťaží a naplánujme si, čo a ako by sme radi zajtra zažili.

Mám zdravotný problém

Každé ochorenie je pre nás darom, aby sme pochopili, že veci môžeme svojim prístupom zmeniť. Máte napríklad ťažkosti s rukami? Príčinu ochorenia si môžete zistiť v knihách, ktoré sa zaoberajú psychosomatickými príčinami ochorení a zmeniť náš prístup.

Jednoduchá metóda ako si pomôcť je byť vďačný svojim rukám, za všetko, čo s nimi môžeme robiť… byť vďačný každý moment… Ďakujem, že som si mohol pripraviť raňajky, najesť sa, umyť  si zuby, pripraviť si veci do práce či školy, obliecť sa, pohladkať niekoho…. Popritom je ale nutné precítiť naozajstnú vďačnosť rukám. A skúste v tom vytrvať a sledovať, čo sa začne diať.

Rovnováha v nás

Vďační ľudia sú v rovnováhe, ich myseľ je v harmónii, sú schopní dávať i prijímať. Dávať je pre nás viac automatické, naučili nás to naši rodičia. Naučme sa aj prijímať veci alebo pozitívne hodnotenie. Našou odpoveďou by mala byť pozitívna odpoveď, kedy prejavíme, že daný stav prijímame: „Ďakujem.“ „Rado sa stalo.“ „Vďačne.“ „Bolo mi potešením.“ Táto odpoveď poteší určite aj človeka, ktorý vás obdaroval.

Prajem vám, aby vaše dni boli naplnené vďačnosťou a harmóniou.