Rituál lúčenia sa so starým rokom a privítanie nového roka

Ku koncu roka väčšina ľudí bilancuje svoj doterajší život. Rituál môže byť veľmi účinným prostriedkom na zastavenie sa a odpútanie sa od každodenného života, precítenie nášho vnútorného stavu a nacítenie našich túžob a potrieb. Rituál je vytvorenie posvätného priestoru s jasným zámerom. Ide o vedomé zastavenie sa, zadefinovanie zámeru a podporenie vedomého rozhodnutia či životnej zmeny. Rituálom získavame silu a preberáme zodpovednosť za svoj ďalší život.

Pre koho je rituál určený?

Tento rituál si môžeme spraviť osamote, so svojou rodinou alebo priateľmi. Ak je do rituálu zapojených viac ľudí s rovnakým zámerom, tento zámer je silnejšie podporený. Ak ide o vaše deti, ktoré nevedia, čo ich čaká, nechajte ich samé rozhodnúť, či sa do rituálu zapoja. Predtým sa porozprávajte o rituále, o jeho zámere a sile. Nie je nutné deti do tohto rituálu lákať či prehovárať, výsledok rituálu by nebol taký silný a vedomý. Ak dieťatko nechce byť priamo účasťou rituálu, dovoľte mu sledovať samotný proces, vo väčšine prípadov sa deti zapoja spontánne aj samé.

Čo je podstatou rituálu?

Spomenúť si na to pekné, čo nás počas roka stretlo, s čím sme sa úspešne vysporiadali, čo nás potešilo, čo nás posunulo ďalej v našom vnímaní a v našich životoch.

Rozlúčiť sa s tým, čo nás trápi alebo sa nám v tom nedarí byť úspešný. Týka sa to všetkého, čo už do nového roka nechceme prenášať.

Privítať nové myšlienky, nápady, podnety, aktivity, ktoré by sme si želali, aby sa diali v našom novom roku.

Kedy je najvhodnejší čas?

Rituál môžeme zrealizovať vo večer posledného dňa roka alebo si ho rozdeliť na dva dni. Jeden večer, kedy sa rozlúčime s tým, čo už odišlo a druhý deň, kedy privítame novoročné priania. Ja sa chystám robiť rituál vo večerných silvestrovských hodinách, naše deti už vydržia do polnoci, kedy je čaro rituálu silnejšie. Rituál si urobte vtedy, keď ste všetci pripravení a nálada je príjemná.

Čo potrebujeme k rituálu?

Sviečky ako symbol ohňa (jedna sviečka v miske do stredu oltárika farby biela, strieborná, zlatá či červená a pre každého člena rituálu jedna sviečka, ideálne žltej farby), zápalky, zhášadlo na sviečky, vodu v pohári na  zahasenie zápalky a ako symbol vody, šatku, kadidlo (biela šalvia apod.) alebo vonné tyčinky ako symbol vzduchu a pierko, miska so zeminou, prípadne so soľou alebo kameň ako symbol zeme, veľkú kovovú misu, ktorú môžete obetovať aj na ďalšie rituálne účely, zvonček, hudobné nástroje (koncovka, djembe, zvončeky…), papiere, perá, farbičky, farbymandaly na vyfarbovanie alebo bavlky na zapletenie náramku na ochranu, prípitok podľa vašej voľby a prskavky, karty na vykladanie (napr. anjelské karty), fotografie členov rodiny. Ak budete pracovať na zemi, majte po ruke vankúšiky či deky pre pohodlie.

Ako začať s rituálom?

Sprievodca rituálu by sa mal duchovne očistiť, meditáciou alebo vydymením. Pripravíme si malý rodinný oltárik – šatku, na ktorú položíme oltárnu sviečku v miske; zhášadlo, karty na vykladanie, zvonček a môžeme vyložiť za každého z nás jednu fotografiu s príjemným zážitkom z končiaceho sa roku.

Smerom na východ položíme symbol vzduchu – kadidlo či vonnú sviečku, môžeme podporiť žltou farbou.

Smerom na juh poukladáme symbol ohňa – sviečky pre všetkých členov rodiny.

Smerom na západ umiestnime symbol vody – misku s vodou.

Smerom na sever uložíme symbol zeme – misku s hlinou, so soľou alebo kameň.

K živlom sa obraciame s veľkou úctou a požiadame ich o spoluprácu.

Ako rituál prebieha?

Stretneme sa všetci v kruhu okolo oltáriku. Sprievodca zapáli oltárnu sviečku a prejde na východ a zapáli kadidlo, vydymí priestor, vydymovanie môže sprevádzať spevom.

Následne si zapálime každý svoju sviečku zápalkou (nie odpaľovaním od inej sviečky).

Na západnej strane namočí sprievodca ruku do pohára a rukou symbolicky vyčistíme veľkú kovovú misu, misu umývame v smere hodinových ručičiek. Namiesto toho môžeme symbolicky pokropiť oltárik.

Prejdeme k poslednému živlu zeme – na oltárik symbolicky vysypeme trošku soli (zeminy), opäť v smere hodinových ručičiek alebo položíme na oltárik kameň.

Krok č. 1

Chytíme sa za ruky a pozrieme sa jeden druhému do očí. Každý z nás spomenie na to, čo bolo pre neho najkrajšie v končiacom sa roku a za čo je vďačný a povie to všetkým v kruhu. Potom si to každý z nás nakreslí na papier, prípadne to môžeme ako rodina kresliť na jeden hárok papiera.

Krok č. 2

Za zvuku hudobných nástrojov následne pomenujeme to, s čím sa chceme rozlúčiť a ukončiť to ešte tento rok. Napíšeme si to na papierik. Tento papierik 3x zložíme a vhodíme ho do kovovej misy a podpálime ho. Poďakujeme za všetky lekcie či ponaučenia, ktoré sme sa naučili. Precítime to.

Zazvoníme zvončekom.

Krok č. 3

Následne si v kruhu rodiny povieme naše priania. Každý si želá za seba, nikdy si neželáme niečo pre iného ani v dobrej viere. Toto vyslovené prianie podporíme nejakým výtvorom. Tvorba je život! Môžeme vyfarbiť mandalu, namaľovať obrázok alebo si vyrobíme retiazku na ruku z bavlnky (zapletieme tri pramienky), prípadne vytvoríme niečo srdcu blízke. Na papierik si napíšeme naše želania a tie si môžeme prečítať potom ďalší rok. Pre podporenie zámeru si môžeme vytiahnuť z balíčka kariet našu sprievodnú kartu do nového roka.

Úprimne poďakujeme živlom za ich vstup do rituálu. Poďakujeme za celý proces. Poďakujeme za možnosť vytvoriť si zámer a za získanie vnútornej sily.

Nech sa tak stane! Amen!

Zapálime si prskavky. Pripijeme si. Objímeme sa. Urobíme čokoľvek, čo robí našu rodinu rodinou 😉

Na záver zhasnime sviece zhášadlom (nie sfúknutím), najprv zhasíme sviece zúčastnených a potom oltárnu sviecu. Ak je možnosť, necháme sviece dohorieť. Upraceme oltárik. Odložíme si naše výtvory na náš domáci oltárik, priania napísané na papieri odložíme a prečítame si ich opäť na konci roka.

Priatelia, prajem vám, aby ste si tento jedinečný rituál užili v kruhu svojich blízkych a v úžasnej atmosfére. Želám vám, aby sa vaše srdce naplnilo láskou, pokojom a nádejou. S láskou Lucia